Hopp til Innhold
!Første sommer med baby?

Referat: Styremøte 5-2020

Tid: 26.-27. september kl 10-14 begge dagene
Sted: Videomøte via Zoom

Til stede:
Styreleder: Camilla Amundsen
Styremedlemmer: Rachel Myr, Camilla Krogli Hansen, Kristine Skreosen Mandelid, Astrid Tofteland.
1. vara: Kristine Molberg Thomsen.
Daglig leder: Anne Sigstad. 

Vibeke Støbakk Myren i sak 6 Ammebutikken.
Sidsel Pape i sak 15.6. Ammehjelpens arkivprosjekt.

Saker satt i kursiv er utsatt/ikke behandlet på dette møtet.

Sak 1 Godkjenning av møteinnkalling 

Møteinnkalling godkjent.

Sak 2 Godkjenning av saksliste

Saksliste godkjent.

Sak 3 Godkjenning av referater

Referat fra forrige møte godkjent

Sak 4 Styret/administrasjonen/ansatte

ikke behandlet

Sak 5 Arbeidsprogram

1.   Arbeidsprogrammet ble gjennomgått.

2.  Ammehjelpens brosjyre på norsk og engelsk. Norsk versjon er ferdig og sendt til oversettelse. Blir trykket og klar til utsendelse i løpet av oktober.

3.   Felles database (ressursbank) for dokumenter i Ammehjelpen. Arbeidet med dette fortsetter. Vi setter ned en gruppe som skal se på en felles mal for ammekurs i regi av Ammehjelpen. Styret utarbeider en kort beskrivelse om hva dette innebærer.

4.   Årshjul ble gjennomgått. 

5.   Designmanual. Vi skal lage maler for plakater og annet materiell som kan skrives ut og/eller deles på nett. Dette blir samlet på den nye innloggingssiden slik at folk kan hente ut ved behov.

Sak 6 Ammebutikken

Referat fra Ammebutikken-møte ble gjennomgått.

Omsetning/resultat pr 31.08.20. sammenlignet med 2019, se sak 9
Ammebutikken går godt. Til tross for en viss nedgang i salget i sommer, er omsetningen sammenlignet med august 2019, på over en million mer. Resultatet (overskuddet) er over 100.000 mer.

Innkjøp/vareutvalg
Høstkolleksjonene fra leverandørene er kommet: Milker, Boob og Green Rose.
AmmeBH’er selger jevnt, spesielt Bravado.
Elvie Brystpumpen selger også en del, mens NatureBond har flatet litt ut.
Den ligger likevel på topp over det vi selger mest av.

Varelager
Varelageret er høyt, og det skyldes både stort innkjøp av NatureBond pumper, som var vanskelige å få tak i på grunn av koronakrisen, og at høstvarene er kommet inn på lager. Det vil si at en ikke trenger å gjøre så store innkjøp framover.

Trustpilot og produktomtaler
Vi oppfordrer dere som handler i nettbutikken til å gi oss gode tilbakemeldinger om du er fornøyd. Dersom du er misfornøyd med noe, skriv det direkte til oss! Det betyr så mye å ha gode produktomtaler i butikken.

Sak 7 www.ammehjelpen.no

1.   Artikkeloppdatering. Dette er en pågående prosess. NKA er en ressurs for oss i de artiklene som krever faglig tyngde. Nyhetsbrev med nylig oppdaterte artikler sendes ut annenhver uke til helsepersonell og medlemmer.

2.   E-post-tjenesten og ny innloggingsside for ammehjelpere. Prosjektet er i gang. Camilla KH, Kristine Mandelid og Anne Sigstad er med i prosjektgruppa fra Ammehjelpen. Vi har sett  prototypen på en løsning for av- og påmelding til E-post og telefon. Det ser ut til at dette kan bli et nyttig verktøy og forenkle hverdagen både for ammehjelperne og dem som administrerer tjenesten. 

Sak 8 Facebook

1.    Facebook-siden: 24 432 følgere. Stor rekkevidde og aktivitet i de siste sakene.

2.    Ammehjelpsgruppen: 32 200 medlemmer. Det har roet seg litt etter ferien og våren med koronanedstengningen. Det går greit med administreringen.

3.    Retningslinjer for bruk av bilder i AHG og i kommentarfeltet på FB-siden: Vedtatt i styret. Bildebruk på nettsiden og i Ammebutikken stiller seg annerledes, da dette ikke er private bilder, men bilder som kjøpt og beregnet til å deles på nett.

4.    Ammehjelpen internt: Der er det god aktivitet og fine diskusjoner.

Sak 9 Ammehjelpens økonomi

1.  Økonomirapport pr 31.08.2020

Regnskapsfører skriver i sin rapport at det er gledelig å se at Ammebutikken går med overskudd. Ammehjelpen drift har også et stort overskudd. Ammehjelpen som helhet har god likviditet.

Avdeling 1 Ammebutikken.
Omsetning/resultat pr 31.08.20. sammenlignet med 2019:

2020 Omsetning:      kr 3.476.720               (2019: kr 2.279.626 )          
2020 Resultat:           kr 397.456                 
(2019: kr 254.125)
Pr 31.08. ligger vi godt over budsjett. 

Avdeling 2 Drift.
Resultat pr 31.08.20  (dvs hvor mye er igjen av bevilgningen fra Helsedirektoratet)
2020 kr 477 970 (2019: kr 86 182)

Bevilgningen vår fra Helsedirektoratet økte med kr 300 000 i 2020. Samtidig har aktiviteten utad gått ned på grunn av koronaen. Derfor har vi satt i gang tiltak for å bruke midlene til tiltrengte formål.

Vi må vise myndighetene at vi har bruk for midlene og bruke dem opp. 

Avdeling 3 Frie midler.
Gaver til Ammehjelpen har gått ganske mye ned i 2020.
Kontingentinngangen vet vi ennå ikke hva blir. Før 2. purring ble sendt ut 17. september, hadde bare ca 58 % betalt.
Momskompensasjonen for 2019 vil komme i desember på denne avdelingen.

2.   Budsjett 2020

Budsjett 2020 gjennomgått og revidert. En del poster er satt ned, eller i null, som følge av koronapandemien. Landtreff og fagseminar ble avlyst og det er kun gjennomført ett fysisk styremøte. Revidert budsjett blir sendt ut med sakspapirene til Generalforsamlingen.

Spesielt for 2020, ubrukte midler pga korona:
Penger er omdisponert til ny innloggingsside og e-postsystem.
Satt av midler til ammehjelpere som ønsker å ta NKAs Trinnkurs på nett.

Dette er tenkt videreført i 2021 og framover, på bakgrunn av generell økning i statstilskuddet:

Ammehjelpens økonomi er helt avhengig av statstilskuddet, og at Ammebutikken går med overskudd. Vi kan aldri ta pengene for gitt.

3.   Lobbyvirksomhet

Sak 10 Ammehjelperne 

  1.  Koronaregistreringen. Vi avslutter denne 15. juni og ber folk sende inn rapporten til daglig leder. Purre en gang på denne med siste frist 2. oktober.
  2. Trinn-kursene til NKA som webinar. Det er satt av midler i revidert budsjett til å dekke deltakelse for ammehjelperne etter visse kriterier. Det presiseres at dette gjelder nå i 2020, og det er midler som står ubrukte pga avlyst fagseminar og landstreff. Det sendes ut nyhetsbrev om dette.

Sak 11 Fagseminar, landstreff og generalforsamling

Forenklet generalforsamling 2020søndag 25. oktober 2020
Vi bruker plattformen Zoom.
Sakspapirer med påmeldingsskjema sendes ut.
Påmeldingsfrist 15.10.20

Begeistringsprisen 2020: Prisen deles ut på den digitale generalforsamlingen søndag 25. oktober. Vinnerne får to gratis billetter til fagseminaret 2021.

Fagseminar, landstreff og generalforsamling Trondheim 2021 
Det er fremdeles usikkert om vi kan arrangere dette på tradisjonelt vis. Foreløpig avtale for fagseminaret med hotellet, er på fysisk møte med 200 deltakere og mulighet for 300 digitalt i tillegg. Vi må være forberedt på at i hvert fall helsepersonell fortsatt kan ha restriksjoner på å reise. Vi håper det blir mulig å få til Landstreff og Generalforsamling i virkeligheten. 

Sak 12 Prosjekter/Internasjonalt arbeid

1) Prosjekt støttet av Stiftelsen DAM: Korte filmer om amming i samarbeid med filmselskapet Leidar. Arbeidet med filmmanus er i gang. Det er Rachel Myr som skriver og regissør i Leidar bearbeider dem til dreiebok. Det kan se ut som filmopptakene blir skjøvet fram i tid pga koronasituasjonen. 

2) NY søknad til Stiftelsen DAM: «Hvordan gjøre informasjon om amming og morsmelk mer tilgjengelig for sårbare og marginaliserte grupper?»
Ammehjelpen føler ansvar for å sørge for at vi ikke ekskluderer noen fra få hjelp av oss. Vi trenger derfor mer kunnskap om hvordan vi kan legge til rette for at så mange som mulig kan lese, forstå og bruke informasjonen vi ønsker å nå ut med. For å få oversikt over hvilke tiltak som bør gjennomføres ønsker vi å snakke med representanter for interesseorganisasjoner og andre som er i kontakt med sårbare og marginaliserte grupper, for eksempel Bydelmødre, Dysleksiforeningen, Blindeforbundet og Landsgruppen av Helsesykepleiere.

3) Ammehjelpens arkivprosjekt.
Sidsel Pape er initiativtaker og prosjektleder. Hun er datter av Kari Paalgard Pape, som var den som drev (administrerte) Ammehjelpen i de første årene (1973-1983 ++).

Ammehjelpen er bevilget kr 70.000 av Kulturrådets kulturvernordning til støtte for prosjektet som totalt har en kostnad på kr 140.000. Ammehjelpen bidrar i tillegg med kr 70.000 i egne midler. Midlene skal brukes til å ordne arkivet etter Elisabet Helsing og andre aktuelle arkivsamlere av Ammehjelpmateriale som skal deponeres hos Arkivverket. Intervjuer av ammehjelpenpionerer vil foretas i nærmeste framtid og deponeres samme sted. Arkivverket vil gjøre alt materialet tilgjengelig på Arkivportalen.no.

Til orientering har Sidsel Pape også tatt initiativ til et bokprosjekt om Ammehjelpens oppstart og mottatt støtte til manusutvikling fra Fritt Ord på 50 000. Aktuelle skribenter møttes hos Vibeke Sæther på Frogner den 16.09.2020 og Anne Sigstad var tilstede. Det jobbes med å søke stipend hos Norsk Faglitterær Forfatterforening, samt med å skaffe forlag. Dersom prosjektet lar seg realisere, vil Anne Sigstad bidra til et etterord/kapittel om Ammehjelpens milepæler på 1980 og 1990-tallet.

Sak 13 Representasjon, messer, seminarer

1) Camilla Amundsen vil representere Ammehjelpen i Helsedirektoratets referansegruppe for Nasjonal faglig retningslinje for fødselsomsorgen. Møtene skal holdes digitalt.

Helsesykepleier Ann-Magrit Lona i Trondheim leder et samarbeid mellom NKA, NTNU helsesykepleier- og jordmorutdanning, NTNU drive og Trondheim kommune for å utvikle et e-læringsprogram om amming for utdanning av helsesykepleiere og jordmødre. Det vil også kunne brukes i kommune- og spesialisthelsetjenesten. Camilla Amundsen forteller i intervjuform om hvordan Ammehjelpen jobber og hvordan Ammehjelpen kan samarbeide med kommune og spesialisthelsetjenesten i forbindelse med amming og ammehjelp. 

2) RBUP (Regionsenter for barn og unges psykiske helse, avd. sør/øst) skal utvikle et nettbasert veiledningsprogram for foreldre som strever med barnas søvn. Når tiltaket er klart i 2022, vil det være et veiledende program for bruk i helsestasjonstjenesten rettet mot foreldre og barn fra 6 måneder og opptil 3 år. Ammingen reduseres ofte til en dårlig vane i spørsmål om søvn. Foreldre som får råd om søvnproblemer må få informasjon om hvordan tiltakene kan påvirke amming og melkeproduksjon. Camilla Krogli Hansen deltar i fokusgruppe sammen med helsesykepleiere og skal komme med innspill på den nettbaserte veiledningen underveis.

 Sak 14 Høringer  

1) Veileder for diagnostisering og behandling av stramt tungebånd hos spedbarn sendt inn.

2) Forslag til forskrift om nasjonal retningslinje for helsesykepleierutdanning. Frist: 15. november 

Sak 15 Eventuelt/innkomne saker

1)    Nytt fra NKA. Orienteringssak.

Nytt skriv om behandling av sår er publisert.

MBVS-reevaluering av sykehus, med fokus på keisersnittmødre, planlegges denne høsten.

2) Ammehjelpens standpunkt i permisjonsdebatten. 

 Vi ønsker innspill fra ammehjelperne, og lager en enkel spørreundersøkelse der alle kan komme med sine synspunkter. Denne saken skal forberedes til Generalforsamlingen i 2021.

3) Podcast om amming. Etter planen vil den starte opp i høst. 

4)    Digital løsning for spedbarnsernæring.

5)  FB-side for lokalgrupper. Ny behandling etter utfyllende opplysninger fra Bergensgruppen. Mal er utarbeidet og vedtatt av styret ved mailkorrespondanse. Bergensgruppen har fått tilsendt malen.

6) Hjemmebesøk. Fortsatt ikke hjemmebesøk.

7) Gjest i podcasten Familieliv. Marianne Henriksen Austad har sagt ja til å stille for Ammehjelpen.

8) Innkomne saker fra Jorun Perander og Anne Sigstad med forslag om å godtgjøre henholdsvis admin på FB-siden/Instagram og admin/moderatorer i Ammehjelpsgruppen, er behandlet under sak 9.2 Budsjett.

 Sak 16 Medieinnslag siden sist:

15.09.20: Anne Sigstad i Dagbladet: https://www.dagbladet.no/kjendis/ammer-sonnen-2—modig/72843485

Sak 17 Møteplan 2020

18. oktober: Formøte GF 10-13 – digitalt

25. oktober: Generalforsamling – digitalt.

21.-22. november: Styremøte – digitalt.


🔙 Tilbake til oversikten over styremøter

Var artikkelen nyttig?

Ja
Nei
Takk! Send e-post til nettside@ammehjelpen.no hvis du har spørsmål eller tilbakemeldinger du ønsker svar på.