Hopp til Innhold
!Første sommer med baby?

Velkommen som godkjent ammehjelper

❗️Denne siden er intern informasjon for ammehjelpere. Ikke del lenken med andre enn ammehjelpere. Takk 💛


Gratulerer som godkjent ammehjelper!

Her finner du informasjon som vil hjelpe deg med å komme i gang med arbeidet som ammehjelper 💛

Intern informasjon til ammehjelperne

På denne siden finner du en oversikt over intern informasjon som kan være til hjelp for deg: ammehjelpen.no/ammehjelperinfo

Hvordan logge inn?

På innloggingssiden legger du inn informasjon som gjør deg tilgjengelig for mødrene som ønsker hjelp. Du har selv ansvar for å holde siden din oppdatert.

Du fikk epostadresse og midlertidig passord tilsendt i velkomstmailen.

Her finner du mer informasjon om hvordan du logger inn og endrer informasjon.

Vi har egne retningslinjer for hvordan vi svarer på epost.

NB! Årlig rapportering.

Det er viktig at du teller antall henvendelser du svarer på. Dette kan du legge inn fortløpende her, for eksempel ved å legge siden som snarvei på telefonen din: ammehjelper.no/statistikk

Du kan også telle på andre måter, men det er viktig at du oppdaterer statistikken på internsiden ved årsskiftet.

Her finner du mer informasjon omkring dette.

Det er veldig viktig at du rapporterer! Ammehjelpen får offentlig støtte, og vi må dokumentere aktiviteten til myndighetene.

Å rapportere henvendelser er også ett av kriteriene for å få støtte til å delta på Ammehjelpens årlige fagseminar og landstreff.

Hva skjer nå?

Du har fått tildelt en fadder som du kan spørre om råd når du skal svare på dine første henvendelser.

Du får også tilgang til vår interne Facebookgruppe der vi deler relevant informasjon med hverandre og kan spørre de andre ammehjelperne om alt vi lurer på.

En hel gjeng av ammehjelpere står altså klare til å hjelpe og støtte deg videre!

Hvordan bidra som ammehjelper?

Som ammehjelper kan du veilede over telefon, meldinger, epost, videosamtaler, Ammehjelpsgruppen på Facebook, i andre sosiale medier og på hjemmebesøk.

Du kan selv velge hvilke kanaler du vil bruke, og du kan veksle mellom dem så ofte du vil, alt etter hva som passer for deg og din livssituasjon.

Her kan du lese mer om fordeler og ulemper med de forskjellige kanalene.

Det er helt greit å være mer eller mindre aktiv i perioder, avhengig av hva som skjer ellers i livet ditt. Det viktigste er at du i utgangspunktet har lyst og mulighet til å bidra til at enda flere får kvalifisert ammehjelp.

Betaling for å være ammehjelper?

Å være ammehjelper er et frivillig verv. Du betaler faktisk en årlig kontingent for å lov til å være ammehjelper, på lik linje med medlemsskap i andre frivillige organisasjoner.

Men:

Du får betalt, bare på litt andre måter:

Takknemlighet

Innsatsen du legger inn er som regel grunnleggende viktig for dem du hjelper, uansett om du svarer på et enkelt spørsmål eller følger noen over lang tid. Det gir mye glede å kunne være til hjelp for andre i en sårbar fase av livet.

Vennskap

Du blir kjent med mange fine kvinner, jenter og damer som brenner for amming og morsmelk, akkurat som deg.

Kunnskap

Du får masse kunnskap om amming, morsmelk, veiledning og nasjonale retningslinjer. Blant annet.

Følg Ammehjelpen i sosiale medier

Ammehjelpsgruppen på Facebook er Ammehjelpens lukkede gruppe for gravide, ammende, ammehjelpere og kvinnelig helsepersonell som jobber ammerelatert.

Her kan du se andre ammehjelpere i aksjon i kommentarfeltene. Det er en fin arena for å lære om amming og øve seg på å veilede andre.

Her kan du lese kjørereglene for ammehjelpere som ønsker å bidra i Ammehjelpsgruppen (AHG).

Ammehjelpen internt mellom oss er en hemmelig gruppe for ammehjelpere. Du blir invitert dit av Stine Treider Arnesen når du er godkjent som ammehjelper.

Denne gruppen er kun for ammehjelpere og andre aktive i det lokale ammehjelpsarbeidet.

I denne gruppen kommer du i kontakt med alle de andre ammehjelperne, og kan spørre om alt du lurer på.

Her deler ammehjelperne erfaringer seg imellom. Her kommer også siste nytt av organisasjonssaker og beskjeder til ammehjelperne fra sentralstyret.

Vi har også en skravlekrok for ammehjelpere på Facebook. Spør fadderen din om å invitere deg.

Ammehjelpen har en åpen facebookside der vi deler relevant informasjon om amming og morsmelk som vi tenker kan være interessant for partnere, foreldre og helsestasjoner.

Du finner også Ammehjelpen på Instagram, der vi driver nettverksbygging og folkeopplysning om amming og morsmelk i innlegg og stories.

Bruk engasjementet ditt!

Er det en lokalgruppe i nærheten av deg? Spør i interngruppa på Facebook hvis du vil komme i kontakt med andre i ditt nærområde.

Tips til aktiviteter:

Det også mulighet for å være med på stand/messer i regi av Ammehjelpen sentralt, verve medlemmer, osv. Kom gjerne med tips til styret hvis du har gode ideer.

Ammehjelpens årlige fagdag og landstreff

Én gang i året (vanligvis i mars/april) arrangeres Ammehjelpens landstreff og fagseminar. Alle aktive ammehjelpere får dekket fagseminaret som arrangeres fredag før landstreffet, og som er åpent for alt av helsepersonell.

Selve landstreffet er bare for ammehjelpere, og gir faglig påfyll, inspirasjon og sosialt samvær med nye og gamle venner.

Ammehjelpen gir hvert år et økonomisk tilskudd til ammehjelpere som deltar på Landstreffet. Det kan variere med Ammehjelpens økonomi hvor mye støtte som gis. Dette vil du få mer informasjon om i forkant av hvert landstreff.

Dette kommer i posten til deg

Spørsmål?

Stine Treider Arnesen, daglig leder Ammehjelpen.
Epost: stine.arnesen@ammehjelpen.no

Oversikt over andre kontaktpersoner.


🔙 Tilbake til informasjon for ammehjelpere

Var artikkelen nyttig?

Ja
Nei
Takk! Send e-post til nettside@ammehjelpen.no hvis du har spørsmål eller tilbakemeldinger du ønsker svar på.